Samsung 43" Crystal UHD DU8000 | 4K 3840x2160 | Tizen OS | Smart LED TV (UA43DU8000SXNZ)
AirSlim Design - 4K Upscaling - HDR - Contrast Enhancer - Voice Assistants (Bixby & Amazon Alexa)
SKU: Brand: Samsung | SKU: UA43DU8000SXNZ
Sale Sold out
GST included. Shipping calculated at checkout.
Out of stock
Found a better price? Request a price match
View full details
Features
Dynamic Crystal Colour
4K Upscaling
* Viewing experience may vary according to types of content and format.
* 4K upscaling may not apply to PC connection and Game Mode.
Samsung Tizen OS
* Content and service may vary by region and are subject to change without notice.
* Agreement to Smart Hub Terms and Conditions and Privacy Policy is required before use.
* Some contents and services require registration and subscription.
AirSlim Design - Sleek and slim
The mind-blowing slim design of your TV fits harmoniously with its surroundings.
Crystal Processor 4K
* Upscaling may not apply to PC connection and Game Mode.
Contrast Enhancer - Enhanced sense of depth and colour
HDR (High Dynamic Range)
Motion Xcelerator
*85" supports Motion Xcelerator 120Hz. Viewing experience may vary according to types of content and format.
Auto Low Latency Mode (ALLM) - Faster, smoother, low input lag gameplay
Q-Symphony - TV and soundbar orchestrated in perfect harmony
* Check for Q-Symphony compatibility on soundbar product specifications.
* Soundbar sold separately.
OTS Lite - Immersive virtual sound that tracks the action
Adaptive Sound
Multi View - See it all on one screen
* The actual UI may differ from the image shown.
Multiple Voice Assistants
* Amazon, Alexa and all related logos are trademarks of Amazon.com, Inc. or its affiliates.
Adjustable Stand
* Width adjustment feature available with DU8000 75" models and above only.
AI Energy Mode
* Energy saving rate may vary by regions, models, sizes, viewing conditions or types of content.
* AI Energy Mode does not work with Game Mode.
SolarCell Remote - A remote charged by sunlight and indoor lights
* The design and button layout of the SolarCell remote may vary depending on the region.
Specifications
Screen Type: LED TV
Series: Samsung Crystal UHD (2024)
Model: Crystal DU8000 4K (2024)
Screen Resolution: 4K Ultra HD
Screen Size (Inches): 43
Resolution (Pixels): 3840 x 2160
Refresh Rate (Hz): 50
Motion Rate: 100
Auto Low Latency Mode (ALLM): Yes
HDR Mode: HDR10+, HLG
Contrast Ratio: Mega Contrast
4K Ultra HD Disc Compatible: Yes
4K Streaming Compatible: Yes
Upscaling: 4K Ultra HD
Movie/Cinema Mode (24 FPS): Yes
Speaker Configuration: 20W 2Ch
TV Tuner: HD Tuner
Analog Tuner: Yes
Digital Tuner(s): DVB-T, DVB-T2, DVB-S
Teletext: Yes
Smart TV: Yes
Smart OS: Tizen
HbbTV: Freeview
Web Browser: Yes
Smart Features: Yes
Voice Control: Yes
EPG (Program Guide): Yes
Wi-Fi: Wi-Fi 5 (802.11 ac)
Bluetooth: v5.2
MHL (Mobile Link): Yes
Smart Home Ecosystem: Google Home, Amazon Alexa, Samsung SmartThings
HDMI-CEC: Yes
HDMI ARC: Yes (eARC)
HDMI Inputs: 3
USB Ports: 2
Ethernet / LAN Ports: 1
Digital Audio Output: Optical (Toslink)
RF Input: Yes
Remote Control(s): TM2360E SolarCell
Wall mountable: Yes
VESA Wall Mount Type: 200mm x 200mm
Energy Star Rating: 4
Energy Consumption (kWh per year): 262
Dimensions
With Stand
Height: 600.1 mm
Width: 965.5 mm
Depth: 195.1 mm
Without Stand
Height: 559.9 mm
Width: 965.5 mm
Depth: 25.7 mm
Weight: 8.4 kg
Package
Height: 667 mm
Width: 1093 mm
Depth: 126 mm